Výroční zpráva o činnosti spolku v roce 2024
1) Proběhla výstava Moje boty, tvoje boty, Kampus Hybernská
Moje boty, tvoje boty
Omlouvám se za to, v jak špatném stavu ti přenechávám svět, v němž budeš žít
My Shoes, Your Shoes
I apologise to you for the bad condition in which I leave to you the world you will live in
Umělecký projekt / Art project: Kamila Ženatá
Umělkyně/Artists: Daniela Baráčková, Tereza Marečková, Lucie Nováčková, Jana Preková, Zuzana Růžičková, Olga Stehlíková, Denisa Václavová, Kateřina Závodová, Kamila Ženatá
HYB4, galerie A
29. února – 19. května 2024
K výstavě byl vydán katalog
Výstavu jsme pořádali ve spolupráci s Kampusem Hybernská
2) Spolupracovali jsme na cyklu návazných přednášek k výstavě – téma Transgenerační přenos traumatu
Přednáškový cyklus
Mgr. Gabriela Dymešová – (U)Tajené dědictví žen v rodové linii.
(Od matek k dcerám a zpět k babičkám)
26. března 2024 v 18 hodin
Hudební sál – Bar
Zkušenosti našich předků se vždy promítají do našich současných životů, jsme jejich nositeli. Pokud jsou náročné či dokonce traumatické, zůstávají často skryté, nevyjevené nebo nepojmenované, přenášejí se transgeneračně na další potomky a manifestují navenek specifickými způsoby, třeba psychickými problémy. Zkušenosti generací předešlých tak mohou vyléčit až generace následující.
Po studiu psychologie na PedF UK se rozvoji svých psychoterapeutických dovedností věnovala v hlubinně-dynamickém výcviku SUR, v kurzech zaměřených na práci s traumatem. Další hlubinné vhledy nacházela v kurzech a v psychoanalyticky orientované skupině u Kamily Ženaté. V současné době se věnuje klientům v soukromé praxi, učí na katedře psychologie PedF UK zejména předměty zaměřené na psychoterapii, spoluzaložila a aktivně se podílí na činnosti Rafael Institutu, kde se věnuje práci s klienty a také vede výcvikovou skupinu pro budoucí psychoterapeuty. Je mámou dvou dětí.
MUDr. Peter Pöethe – Kdo jsem, když nejsem (Vztah, trauma, identita)
2. dubna 2024 v 18 hodin
Hudební sál – Bar
Jak může konkrétní prožitek měnit vnímání sebe sama? Kde jsou hranice fantazie a reality – a proč se tyto hranice stírají v dospívání? Na tyto a další otázky hledá autor odpovědi prostřednictvím životních příběhů a psychoterapeutických procesů svých nedospělých klientů.
MUDr. Peter Pöthe je dětský psychiatr a psychoterapeut. Zabývá se psychosomatikou, poskytuje terapeutické konzultace rodičům a psychoterapii dětem a dospívajícím.
Mimo diagnostické a terapeutické práce s dětmi, dospívajícími a jejich rodinami, přednáší na zahraničních a domácích konferencích, vyučuje studenty medicíny a sociální práce, přednáší pedagogům, věnuje se výzkumné a publikační činnosti a zúčastňuje se na tvorbě zákonů na ochranu dětí. Dětství je z pohledu mnoha psychoterapeutických směrů základem formování osobnosti a našich vztahů v dospělosti. Způsob a forma, jakou se smyslové a emoční prožitky zapisují do paměti, však zůstává pro mnohé záhadou a tajemstvím. Dětský psychiatr a psychoterapeut Peter Pöthe pomocí konkrétních příkladů a výsledků vědeckého zkoumání osvětluje cestu od zažitého vjemu, přes vzpomínku až po její uplatnění v běžném životě a vztazích.
PhDr. Šebek Michael – Náš život s traumaty: ničivost i tvořivost
9. dubna 2024 v 18 hodin
Hudební sál – Bar
Zamyšlení nad lidskými osudy ovlivněnými duševními traumaty a úvaha o poslání psychoterapie jako jedné z forem pomoci.
Během studií na FF UK byl hluboce osloven psychoanalýzou, kterou marxistická ideologie těžce zatracovala, a pod vedením Pavla Tautermana započal psychoanalytický výcvik. V 70. a 80. letech se účastnil bytových seminářů a odborných aktivit neoficiálních psychoanalytických skupin. V roce 1989 se stal přímým asociovaným členem Mezinárodní psychoanalytické asociace (IPA – International Psychoanalytical Association). Po sametové revoluci inicioval vznik České psychoanalytické společnosti, spoluzakládal Českou společnost pro psychoanalytickou psychoterapii a Brněnský institut psychoterapie. V současnosti se věnuje pedagogické činnosti a soukromé psychoanalytické praxi.
Prof. MUDr. Horáček Jiří – Jak trauma ovlivňuje mozek a prožitek vlastní existence
16. dubna 2024 v 18 hodin
Hudební sál – Bar
Poslední dekády výzkumu přinesly zásadní zjištění, že psychologické trauma nevede pouze ke změnám mysli, ale navozuje také změny struktury a funkce lidského mozku. Sdělení přiblíží mechanismy, kterými se jednorázová negativní traumatická zkušenost zapisuje do biologie mozku a jak následně ovlivňuje prožitek světa a sebe sama. Porozumění uvedeným mechanismům otevírá zcela nové možnosti terapie následků traumatu.
Jiří Horáček absolvoval v roce 1991 Lékařskou fakultu University Karlovy v Plzni, hodnost Ph.D. obdržel v r. 2002, docentem psychiatrie od r. 2004 a profesorem psychiatrie byl jmenován v roce 2009. Absolvoval výcvik v dynamické psychoterapii a vyjma psychiatrické atestace je nositelem také nadstavbové specializace v psychoterapii. Výzkumně se zaměřuje na funkční zobrazení mozku a zabývá se neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek. Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2007-2009 a 2015-2017 působil jako předseda výboru České neuropsychofarmakologické společnosti (ČNPS). Autor nebo spoluautor několika monografií a více nežli 200 článků v odborných periodicích.
Mgr. Ženatý J. Jan – Odolnost (Post-traumatický růst)
23. dubna 2024 v 18 hodin
Cirkulární hub – Přednáškový sál
Dar lidského života v sobě skrývá nepříjemné úkoly. Jedním z nich je naučit se snášet bolest, akceptovat ztrátu a donekonečna hledat sílu jít dál. Na tomto světě není možné úplně se vyhnout traumatu. Život implikuje utrpení. To není prokletí, ale zákon rozvoje potenciálu našeho druhu. Takto se z dobrých stávají lepší. Naše schopnost integrovat trauma do akceptovatelného životního příběhu je totiž předpokladem k tomu, abychom se posunuli jako lidé ve své ryzí podstatě. Je třeba vypít kalich hořkosti. A přes to všechno, co prožijete po cestě, říct životu ano!
Absolvoval jednooborové studium na katedře Psychologie FFUK v roce 2011 (SZZK v oboru klinická psychologie). Jan J. Ženatý je psycholog a konzultant s 17ti letou praxí v práci se skupinami různého zaměření. Přednáší pro odbornou i laickou veřejnost – vede sebezkušenostní workshopy se zaměřením na mentální odolnost – jak v České republice, tak v zahraničí. Je certifikovaným lektorem Ekmanovy metody a Firewalkingu.
3) Pořádali jsme Gospel workhop v Praze od 1. srpna do 8. srpna
V prostoru kláštera sv. GABRIELA V Praze, vedoucí workshopu: Dis T. Bečičková
4) Proběhly sebepoznávací skupiny a workshopy
Téma Kdo jsem, Hledání souvislostí, Základní řada atd…
5) Uskutečnila se přednáška Kamily Ženaté
v Galerii Benedikta Rejta dne 19. října 2024 na téma skupinových projektů
6) Spolupořádali jsme přednáškový cyklus v rámci festivalu 4 dny v pohybu na téma Vztahy
(8.-11. října 2024)